Průběh havárie - sobota 26. dubna 1986
Sobota 26. dubna 1986
1:00 V průběhu přípravy zkoušky měli operátoři problémy s udržením stability výkonu reaktoru. Dopustili se přitom několika závažných chyb:
a)Regulační tyče (klastry) schopné zastavit v nouzi reaktor jsou vysunuty výše, než dovolují předpisy.
b)Výkon bloku klesl pod bezpečnou úroveň, reaktor se proto stal nestabilní.Přípravy testu měly být v tomto okamžiku zastaveny. Veškerou pozornost bylo třeba zaměřit na znovuzískání stability reaktoru.
c)Aby dosáhli zvýšení výkonu, zapínají operátoři přídavné oběhové čerpadlo. Vlivem silného ochlazování však klesá tlak a tím se výkon ještě snižuje. Za normálních okolností by v takovém případě reaktor zastavily automatické havarijní systémy. Ty však obsluha úmyslně odpojila.
d)Kontrolní systémy minimální hladiny vody a maximální teploty palivových článků jsou rovněž vypnuty.
1:23:04 Test začíná.Operátoři se dopouštějí poslední osudové chyby - vypínají nouzový systém, aby zabránili havarijnímu odstavení reaktoru. Pak uzavírají přívod páry do turbíny. Tím se snížil průtok chladicí vody, rostla její teplota a tlak. S rostoucím množstvím páry se zvyšovala rychlost štěpné reakce, tím dále narůstá teplota a zároveň i množství páry. Více páry znamená ještě rychlejší reakci atd. atd. Výkon reaktoru začíná prudce růst a katastrofa se již neodvratně blíží.
1:23:40 Leonid Toptunov, operátor zodpovědný za regulační tyče, stiskne zvláštní vypínač havarijního odstavení. Test běží již 36 sekund. Výkon reaktoru dosahuje 100-násobku maximálního projektového výkonu.
1:23:44 Regulační tyče, které mají reaktor zastavit, se dávají do pohybu, jsou však slyšet údery. Operátoři vidí, že se tyče zasekly. Palivové trubice se působením zvýšeného tlaku páry deformují.
1:24:00 Test běží již 56 sekund. Tlak v reaktoru je tak vysoký, že praskají palivové články a úlomky padají do chladící vody. Ta se mění v páru, tlak v trubkách roste a ty praskají. Výbuch páry zvedá tisícitunové ocelové víko reaktoru – došlo k první explozi. Z reaktoru začíná unikat radioaktivita, dovnitř vniká vzduch.Nyní je zde dostatek kyslíku a začíná hořet grafit (grafit používaný v elektrárnách není přírodním uhlíkem, ale uměle vyrobená látka s vylepšenými vlastnostmi)
1:24:03 Kov palivových trubek reaguje s vodou. Vzniká tak vodík, který vybuchuje – došlo ke druhé explozi. Hořící trosky reaktoru vyletují do vzduchu a dopadají na střechu sousedního, třetího bloku.